קשר בין טיפול בסטימולנטים ל-ADHD והופעת פסיכוזה?

האם תרופות סטימולנטים ל-ADHD עשויות להגביר את הסיכון לפסיכוזה אצל צעירים?

Common ADHD drugs may increase psychosis risk in teens, young adults, Moran LV, et al. N Engl J Med March 20, 2019

נתונים של מחקר גדול ממסדי נתונים רפואיים לאומיים, הראו כי פסיכוזה חדשה התרחשה בקרב אחד מ-660 חולים בגיל 13 עד 25 שנה שקיבלו תרופות ממריצות (סטימולנטים). עם זאת, הסיכון לפסיכוזה היה גדול יותר בין אלה שקיבלו Amphetamine מאלה שקיבלו Methylphenidate.
המחקר החדש בוצע על ידי Lauren V. Moran, division Pharmacoepidemiology & Pharmacoeconomics at Brigham and Psychotic Disorders division at McLean Hospital. Disclosure: Moran reports grant support from the National Institute of Mental Health
אין הרבה מחקרים המשווים את הפרופילים של בטיחות האמפטמינים לעומת מתילפנידאט, למרות השימוש הגובר בתרופות אלו. אם כי ה-FDA הורה בשנת 2007 ליצרנים לשנות את התוויות של תרופות ממריצות ולהוסיף אזהרות על הקשר עם פסיכוזה חדשה. הסיכון לפסיכוזה בבני נוער ובוגרים צעירים עם ADHD שונה בין התרופות הממריצות השונות נותר עדיין לא ידוע.
לאור נתונים משני מאגרי מידע של ביטוחי בריאות פרטיים בארה"ב (Optum Clinformatics ו- IBM Market Scan) החוקרים בדקו האם חולים גילאי 13 עד 25 שנה עם ADHD שהחלו לקחת Methylphenidate או Amphetamine קיבלו אבחנה חדשה של פסיכוזה שבגללה נרשם להם טיפול תרופתי אנטי-פסיכוטי במהלך 60 הימים הראשונים לאחר התחלת הטיפול. במחקר נבדלו מטופלים שקיבלו מתילפנידאט לבין מטופלים שקיבלו אמפטמין, בהשוואה לשכיחות התרחשות פסיכוזה בין שתי קבוצות הסטימולנטים, וקבצו את התוצאות כדי לקבוע את HRs לפסיכוזה.
בסך הכל, 337,919 חולים קיבלו מרשם לטיפול ב-ADHD. אוכלוסיית המחקר כללה 221,846 מטופלים (143,286 שנות מעקב), עם 110,923 חולים בכל קבוצת תרופה ממריצה. מורן ועמיתיו מצאו כי 343 אפיזודות של פסיכוזה התרחשו בשתי הקבוצות: 106 אפיזודות של פסיכוזה (0.1%) בקרב אלו הנוטלים מתילפנידאט ו-237 פרקים (0.21%) בקרב אלו הנוטלים אמפטמין. מהניתוח עולה כי שימוש באמפטמין היה קשור לסיכון גבוה יותר לפסיכוזה מאשר שימוש במתילפנידאט (HR = 1.65, 95% CI, 1.31-2.09). בנוסף, לפי תוצאות המחקר שיעור התרחשות של פסיכוזה היה 1.78 אפיזודות ל-1,000 שנות אדם לחשיפה לסמים בקבוצת מתילפנידאט בהשוואה ל-2.83 אפיזודות בקבוצת האמפטמין.
האנליזות גילו גם כי הסיכון לפסיכוזה היה מוגבר יותר בנטילת אמפטמין מאשר בנטילת מתילפנידאט בקרב חולים שטופלו ע"י רופאי משפחה או רופאים פנימאים ורופאי ילדים, אך לא בקרב אלו שטופלו ע"י פסיכיאטרים. חולים המופנים לפסיכיאטרים בגלל ADHD עשויים להיגלות חסרים קוגניטיביים או מאפיינים התנהגותיים הקשורים לסמנים מוקדמים של פסיכוזה, ונתונים על תסמינים מוקדמים לא ייתפסו בנתונים הכלליים. פסיכוזה עלולה להתפתח בחולים ללא קשר לקבלת טיפול עם ממריצים. או לחלופין, פסיכיאטרים רושמים אמפטמין בזהירות רבה מאשר רופאים אחרים (משפחה, פנימאים, וילדים), כמו כן פסיכיאטריים יכולים לזהות טוב יותר את גורמי הסיכון והסמנים המוקדמים לפסיכוזה.
הערותיי: פסיכוזה כתופעת לוואי מסטימולנטים ידועה מזה שנים, אולם מחקר זה  נכח בהבדל מסוים בין מתילפנידאט לאמפטמינים, אולם לדעתי זה לא העיקר. המחקר מציין את תופעת פסיכוזה בבני נוער וצעירים תוך טיפול עם סטימולנטים, ועלינו לקחת זאת בתשומת לב הראויה.
כידוע אצלנו ובארה"ב (שתי המדינות היחידות בעולם) אשר שכיחות השימוש בילדים ובני נוער בסטימולנטים לטיפול ב"הפרעות קשב" נע בין 10% עד 20% (יותר באזורי רווחה סוציו- כלכלית), ואילו ביתר מדינות העולם שכיחות הטיפול בסטימולנטים נעה בין 3% עד 5%. משמעות הדבר שבארץ 'האצבע קלה על ההדק' באבחון הפרעות קשב ובטיפול עם סטימולנטים. זה נהפך אצלנו לתעשייה יותר מאשר לכוונה רפואית, וזה עלול לגרום נזק נפשי לילדים ובני נוער.
כידוע, הפרעת קשב (ADHD) במהותה זו הפרעה הטרוגנית ונלוות לה הפרעות נפשיות בכול המקרים האמיתיים של ההפרעה. לפיכך, אין ספק שרופאים העוסקים בתחום חייבים לדעת ולהתעדכן באבחון הפרעות נפשיות, ואילו אצלנו הרופאים לא מקבלים הכשרה בסיסית ראויה לאבחן הפרעות נפשיות הנלוות להפרעת קשב; בנוסף, אצלנו במקרים רבים אבחנת הפרעת קשב נסמכת על בדיקה ממוחשבת שטחית אשר מטעה ומכשילה את הרופא; ומעבר לכך,  "מכונים לאבחון וטיפול" צצו כפטריות לאחר הגשם שעיקרם מסתמכים על בדיקות ממוחשבות (כיצד הן יוכלו לאבחן הפרעה נפשית?); לדאבוננו, יש מכונים כאלה שמנוהלים ע"י רופאים בעוד עיקר האבחון נעשה לא ע"י הרופא, אלא ע"י עובדים אחרים והרופא מהווה חותמת; מתי משרד הבריאות שתפקידו הממלכתי לפקח על שרותי רפואה הניתנים לילדים בתחום זה, יתעורר מתרדמתו ויפקח על הנעשה, למען בריאות הילדים והמתבגרים?! 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s