אסוציאציות מובהקות בין ASD, ADHD, הפרעות נוירו-התפתחותיות ומוגבלות אינטלקטואלית – לבין עיכוב בהתבגרות, והיפוגונודיזם.

יש יותר אוטיזם (ASD), הפרעת קשב והיפראקטיביות בקרב מתבגרים הסובלים מהיפוגונדיזם, עיכוב בהתבגרות

Autism, ADHD risks increased for adolescents with hypogonadism, delayed puberty, Ohlsson Gotby V, Prof neuropsychiatry Karolinska Inst. Stockholm, J Neuroendocrinology Nov, 2019

ילדים עם היפוגונדוטרופיק היפוגונדיזם או עיכוב בהתבגרות נוטים יותר לפתח הפרעות נוירו-התפתחותיות, כמו הפרעה בספקטרום האוטיסטי (ASD), הפרעות קשב וריכוז (ADHD) ומוגבלות אינטלקטואלית, בהשוואה לילדים העוברים התבגרות נורמלית, זאת על פי ממצאי מחקר חדש שפורסם בכתב העת Journal of Neuroendocrinology.
קלינאים צריכים להיות מודעים על קיום מחלות נלוות (קומורבידיות) המדווחות בהיפוגונדוטרופיק היפוגונדיזם, בעיכוב התבגרות והפרעות נוירו-התפתחותיות (כמו ASD, ADHD). ובמידה ויש דיווחים על קשיי למידה, בעיות חברתיות אצל המטופלים עם היפוגונדוטרופיק היפוגונדיזם או עיכוב בהתבגרות צריך להמשיך בבדיקות פסיכולוגיות וקליניות.
במחקר ניתחו נתונים מרשומת: המטופלים הארצי, מתרופות המרשם בשבדיה, מהחינוך השבדי, ממרשם האוכלוסין הכולל, ממאגר הקליני לפסיכיאטריה של ילדים ומתבגרים, מהרשומה הרפואית הלידה השוודית. רישומים אלה אפשרו לחוקרים להעריך הפרעות בספקטרום האוטיזם, הפרעות קשב וריכוז ואבחון מוגבלות שכלית אצל מתבגרים הסובלים מהיפוגונדוטרופיק היפוגונדיזם (בנות n = 264; 32% ) ומתבגרים עם עיכוב בהתבגרות (בנות n = 7,447; 23% ) וכן 10 בקרות לכל מקרה המותאם לגיל, מין ומדינת מוצא.
תוצאות המחקר הראו אסוציאיות מובהקות בין המצבים הרפואיים האלה:
1) בקרב הסובלים מהיפוגונדיזם 3.8% הם סבלו גם מהפרעה בספקטרום האוטיזם לעומת 0.7% מהבקרות. הסיכויים ללקות בהפרעה בספקטרום האוטיזם היו גבוהים פי חמישה בקרב ילדים עם היפוגונדיזם לעומת אלה ללא היפוגונדיזם (OR = 5.68; 95% CI, 2.56-12.59).
2) ילדים הסובלים מהיפוגונדיזם או עיכוב בהתבגרות נוטים יותר לפתח הפרעות נוירו- התפתחותיות, כמו אוטיזם, הפרעות קשב, ומוגבלות אינטלקטואלית, בהשוואה לילדים העוברים התבגרות רגילה.
3) ילדים עם עיכוב בהתבגרות, 3% סבלו מהפרעה בספקטרום האוטיזם לעומת 2.1% מהבקרות.
4) בקרב הסובלים מהיפוגונדיזם 8% סבלו מ-ADHD לעומת 2.8% מהבקרות. משמע, הסיכויים ללקות בהפרעות קשב והיפראקטיביות גבוה פי שלוש בקרב אלו עם היפוגונדיזם לעומת אלה ללא היפוגונדיזם (OR = 3.04; 95% CI, 1.82-5.07).
5) בילדים עם עיכוב בהתבגרות, 8.2% לקו ב-ADHD לעומת 5% מהבקרות. הסיכויים ללקות בהפרעות קשב והיפרקטיביות היו גבוהים יותר בקרב אלו עם עיכוב בהתבגרות לעומת אלה ללא עיכוב (OR = 1.72; 95% CI, 1.57-1.88).
6) בקרב הסובלים מהיפוגונדיזם, 8.3% היו עם מוגבלות שכלית לעומת 0.5% מהבקרות. הסיכויים ללקות בנכות אינטלקטואלית היו גבוהים פי 18 יותר בקרב הילדים עם היפוגונדיזם, לעומת אלה ללא (OR = 17.97; 95% CI, 8.88-36.34).
7) עבור אלה עם עיכוב גיל ההתבגרות, 3.5% היו עם מוגבלות שכלית לעומת 1.25% מהבקרות. הסיכויים ללקות בנכות אינטלקטואלית היו כמעט פי 3 יותר בקרב אלה עם עיכוב גיל ההתבגרות לעומת אלה ללא עיכוב (OR = 2.95; 95% CI, 2.56-3.39).
ישנן עדויות מוגבלות לכך שאי הרגולציה של הורמוני המין המובילה להיפוגונדיזם היפוגונדוטרופיק ועיכוב בגיל ההתבגרות משפיעה על התפתחות המוח והפרעות הקשורות אליו. אם מחקרים נוספים יוכלו לזהות מנגנונים או גנים ספציפיים העומדים מאחורי האסוציאציות הללו בין המצבים הרפואיים הנ"ל, ישנה אפשרות לספק הנחיות רפואיות והתערבויות מוקדמות יותר למצבים אלה.
הערותיי: מחקר חשוב ומעניין מאד המראה את הקשר המובקק בין המצבים הרפואיים האלה:  בין ילדים עם עיכוב בהתבגרות והיפוגונדיזם, לבין הפרעות נוירו-התפתחותיות, כמו אלה עם מוגבלות שכלית ולקות אינטלקטואלית, ואלה עם הפרעה בספקטרום האוטיזם (ASD), והפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD). 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s