התערבות מוזיקלית לטיפול בהפרעת קשב (ADHD) ואוטיזם (ASD)

הכשרה מוזיקלית יוצרת קשרים חדשים במוח אצל ילדים עם הפרעת קשב ואוטיזם
Musical training creates new brain connections in children

מחקר חדש של פילאר דיס-סוארץ וחבריו שהוצג בכינוס שנתי אחרון של האגודה הרדיולוגית של צפון אמריקה (RSNA), מצא כי שיעורי מוזיקה מגדילים את חיבורי הסיבים במוח ילדים, שעשוי להועיל לטיפול בהפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) ואוטיזם (ASD). ידוע זה מכבר כי שיעורים בנגינה מטיבים בילדים עם ASD, ADHD, אולם מחקר זה נותן הבנה טובה יותר כיצד בדיוק השינויים במוח והיכן חיבורי סיבים חדשים אלו מתרחשים.
נבדקו 23 ילדים בריאים בגיל 5 ו- 6 שנים. כל הילדים היו ימניים וללא היסטוריה של בעיה חושית, תפיסה או הפרעות נוירולוגיות. אף אחד מהילדים לא הוכשר בעבר בכל תחום אמנותי. משתתפי המחקר עברו הערכה טרום ופוסט אימון מוזיקלי ובדיקת דימות מוח diffusion tensor imaging –DTI . DTI היא טכניקת MRI מתקדמת, שמזהה שינויים מיקרוסטרקטורלים בחומר הלבן של המוח. לחוות מוסיקה בגיל צעיר יכולה לתרום להתפתחות מוח טובה יותר, לאופטימיזציה ויצירה וחיזוק של רשתות עצביות, וגירוי מסלולי המוח הקיימים. החומר הלבן של המוח מורכב ממיליונים של סיבי עצב שנקראים אקסונים, שפועלים כמו כבלי תקשורת המחברים אזורים שונים של המוח. הדימות (DTI) מדגימה ומודדת תנועת מולקולות המים החוץ-תאיים לאורך אקסונים. בחומר לבן בריא,הכיוון של מולקולות מים החוץ-תאים הוא אחיד למדי, ואילו כאשר תנועת מים היא אקראית יותר, הדבר מצביע על ליקויים.
במהלך החיים, ההבשלה של מסלולי סיבי העצבים והקשר בין הכוח המניע, השמיעה ואזורים אחרים, מאפשר פיתוח של יכולות קוגניטיביות רבות, כולל מיומנויות מוסיקליות. מחקרים קודמים מצאו קשר בין אוטיזם והפרעות קשב וריכוז, עם ירידות נפח בחיבורי סיבים, הממוקמים בקליפת המוח הקדמית. הדבר מצביע על הקישוריות הנמוכה בקליפת המוח הקדמית, שזה אזור המוח המעורב בתהליכים קוגניטיביים מורכבים, שהוא סמן ביולוגי (ביו מרקר) של הפרעות ASD, ADHD.

אחרי שהילדים במחקר השלימו תשעה חודשי הדרכה מוזיקלית, תוצאות DTI הראו עלייה בשינויים מיקרוסטרקטורלים בחומר הלבן של המוח לאורך סיבי האקסון באזורים שונים של המוח. כשילד מקבל הוראה מוסיקלית, מוחו מתבקש להשלים משימות מסוימות, הכוללות שמיעה, כוח מניע, קוגניציה, רגש וכישורים חברתיים, אשר נראים מפעילים אזורי מוח שונים. תוצאות אלה עשויות להופיע בשל הצורך ליצור יותר קשרים בין שתי ההמיספרות של המוח.
החוקרים מאמינים כי תוצאות מחקר זה יכולות לסייע ביצירת אסטרטגיות טיפול להתערבויות  ממוקדות בהפרעות כמו אוטיזם (ASD) והפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD).

music ADHD.jpg

Fibers belonging to the same patients after 9 months of musical training are observed below (a, b, c).

3 מחשבות על “התערבות מוזיקלית לטיפול בהפרעת קשב (ADHD) ואוטיזם (ASD)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s