התנהגות הדומה להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) בבני אדם נראית גם בכלבים

בבעלי חיים ממשפחת הכלביים נצפו היפראקטיביות, אימפולסיביות וחוסר קשב, אשר חולקים גורמי סיכון דמוגרפיים דומים ותחלואה נלווית כמו הפרעות קשב וריכוז אנושיות

Canine hyperactivity, impulsivity, and inattention share similar demographic risk factors and behavioural comorbidities with human ADHD. Sini Sulkama , Hannes Lohi ,et al, University of Helsinki, Translational Psychiatry, October 15,  2021

מחקר שכלל כ- 11,000  כלבים הוכיח כי מין, גיל, וגזע הכלב, כמו גם בעיות התנהגותיות וגורמים סביבתיים מסוימים, קשורים להתנהגות היפראקטיבית ואימפולסיבית וחוסר קשב וריכוז (ADHD).

ממצאי המחקר יכולים לסייע בזיהוי טוב יותר, הבנה וטיפול בהיפראקטיביות אצל כלבים, אימפולסיביות וחוסר תשומת לב. יתר על כן, הם הצביעו על דמיון עם ADHD אנושיות, ובכך יאפשרו לגבש תפקידם של כלבים במחקרים הקשורים ל- ADHD, טוען פרופסור האנס לוהי, ראש קבוצת המחקר לגנטיקה בכלבים באוניברסיטת הלסינקי.
כלבים חולקים קווי דמיון רבים עם בני אדם, כולל תכונות פיזיולוגיות ואותה סביבה. בנוסף, התנהגות דומה ל- ADHD קורית באופן טבעי אצל כלבים. הופך כלבים למודל מעניין לחקר הפרעות קשב והיפראקטיביות בבני אדם.
קבוצת המחקר זו אספה נתונים על יותר מ-11,000 כלבים ע"י עריכת סקר התנהגותי נרחב. היפראקטיביות, אימפולסיביות וחוסר תשומת לב נבדקו באמצעות שאלות המבוססות על סקרי מחקר של ADHD בבני אדם. מטרת המחקר לזהות גורמים סביבתיים העומדים בבסיס התנהגות דמוית הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) וקשרים פוטנציאליים לתכונות התנהגותיות אחרות.

גיל הכלב ומינו, כמו גם חוויית הבעלים של כלבים עושים את ההבדל

במחקר התגלה כי היפראקטיביות, אימפולסיביות וחוסר תשומת לב היו שכיחות יותר בקרב כלבים צעירים וכלבים זכרים. כפי שתצפיות מקבילות מתייחסות לגיל ולמין בקשר עם ADHD בבני אדם.
כלבים שבילו יותר מדי זמן לבד בבית מדי יום, היו יותר היפראקטיביים, אימפולסיביים וחסרי תשומת לב מאשר כלבים שבילו פחות זמן בכוחות עצמם. כלבים כחיות חברתיות, יכולים להיות מתוסכלים ולחוצים כשהם לבד,שיכול להתבטא בהיפראקטיביות, אימפולסיביות ואי תשומת לב. אפשר שכלבים שמבלים תקופות ארוכות יותר בבדידות מקבלים פחות פעילות גופנית ותשומת לב מבעליהם.
החוקרים גילו קשר חדש בין היפראקטיביות ואימפולסיביות, לבין ניסיון הבעלים עם כלבים, שכן שתי התכונות היו שכיחות יותר בכלבים שלא היו הכלב הראשון של בעליהם. הסיבה לתופעה זו נותרה לא ברורה. אנשים עשויים לבחור ככלב ראשון, כשאדם פחות פעיל תואם טוב יותר לרעיון של כלב חיית מחמד, בעוד שניתן לבחור כלבים פעילים ומאתגרים יותר לאחר שצוברים יותר ניסיון עם כלבים.

הבדלים התנהגותיים משמעותיים בין גזעי הכלבים

לגידול כלבים הייתה השפעה משמעותית על ההתנהגות הספציפית של גזעי כלבים שונים.
הבדלים בין גזעים יכולים גם להצביע על גנים העומדים בבסיס התכונות הרלוונטיות. היפראקטיביות ואימפולסיביות מצד אחד, וריכוז טוב מאידך, נפוצים בגזעים המגודלים לעבודה, כמו הרועה הגרמני והבורדר קולי (German Shepherd and Border Collie). לעומת זאת, גישה רגועה יותר נחשבת ליתרון בגזעים פופולריים כמו חיות מחמד או כלבי ראווה, כגון הצ'יוואווה, קולי ארוך השיער והפודל (Chihuahua, Long-Haired Collie and Poodle), מה שהופך אותם לחברותיים יותר בחיי היום יום. אזי חוסר תשומת לב יכול להיות שכיח יותר בקרב כלבי חיות מחמד מאשר בכלבי עבודה, לפיכך חוסר קשב יכול להיות שכיח יותר בכלבי מחמד כמו פודל.

קשר לבעיות התנהגותיות אחרות כמו הפרעות נלוות ל- ADHD

המחקר אישר שנצפו קשרים מעניינים בין היפראקטיביות, אימפולסיביות וחוסר תשומת לב, והתנהגות אובססיבית-כפייתית, תוקפנות ופחד.
כידוע ADHD קשורה לעיתים קרובות גם להפרעות ומחלות נפשיות אחרות. לדוגמה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD) מתרחשת לעיתים קרובות בשילוב עם ADHD. אצל כלבים התנהגות אובססיבית-כפייתית דמוית OCD יכולה להתבטא בין היתר, בתופעות כמו מרדף אחר הזנב, ליקוק מתמשך של משטחים או את עצמם, או בוהה ב'כלום '.

לסיכום, הממצאים מצביעים על כך שאותם אזורי מוח ואותם מסלולים נוירו-ביולוגיים שמווסתים פעילות, אימפולסיביות וריכוז הן בבני אדם והן בכלבים. זה מחזק את ההבטחה שכלבים מציגים כמין מודל לחקר ADHD. במילים אחרות, תוצאות המחקר יכולות גם לזהות בקלות יותר וגם לטפל באימפולסיביות וחוסר תשומת לב של כלבים, כמו גם לקדם מחקרים על ADHD בבני אדם.


…כנאמר בקהלת: מוֹתַר הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה
רגילים לצטט פסוק זה כדי לציין את עליונותו של האדם על הבהמה (מוֹתר, מהשורש ית"ר, יוֹתר). אלא, שהפסוק המקורי מקוהלת משמעותו הפוכה, מאחר ושניהם בני תמותה, וכנראה גם ברוחם שווים: "כִּי מִקְרֶה בְנֵי-הָאָדָם וּמִקְרֶה הַבְּהֵמָה, וּמִקְרֶה אֶחָד לָהֶם–כְּמוֹת זֶה כֵּן מוֹת זֶה, וְרוּחַ אֶחָד לַכֹּל; וּמוֹתַר הָאָדָם מִן-הַבְּהֵמָה אָיִן, כִּי הַכֹּל הָבֶל. (קהלת ג, פסוק יט). כל אחד יבין כמיטב הבנתו…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s