הטיפול ב-ADHD המופיע בשכיחות גבוהה בילדים עם ASD

הערכה וניהול של הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) בקרב ילדים ונערים עם הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD)

ASSESSMENT AND MANAGEMENT OF ADHD IN YOUTH WITH ASD
James T. McCracken, 66th Annual Meeting American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, Chicago October 14-19, 2019,

מטרת המחקר לספק סקירה כוללת ומכוונת קלינית על אופי החפיפה של ADHD   עם ASD, וההערכה והגישות לטיפול, לפי הנחיית סקירה גדולה חשובה של הראיות הקליניות הזמינות ביותר.
סיכומים של מחקרים (RCTs, מחקרי פנוטיפ קליניים של ASD, והנחיות קליניות) מתחומי המחקר הבאים נלקחו בחשבון במחקר הנוכחי:
1)  תדירות החפיפה של תסמיני הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD) לסימפטומים  של אבחנת הפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD).
2) הורים ומבוגרים אחרים מאשרים את חשיבותם של התנהגויות כי פוגעות בהתקדמות התפתחותית ומדרגים אותם בקרב חמשת הדאגות הראשונות להורים.
3) גישות מומלצות להערכת ADHD בקרב אלה המאובחנים עם ASD.
4) על סמך הוכחות שפורסמו על גישות טיפול מומלצות, ניטור, ומאפיינים קליניים אחרים, של גישות התערבויות רפואיות והתנהגותיות עבור מאפיינים משמעותיים של ADHD בקרב אלו עם ASD.
המחקר הראה שהתנהגויות של הפרעות קשב והיפראקטיביות עם אבחנות קטגוריות מוחלטות של  ADHD  שכיחות מאוד בקרב ילדים, מתבגרים ובוגרים הסובלים מהפרעה בספקטרום אוטיזם (ASD), ומוערכים בין 30% ל- 50%  מכלל האבחונים. טוענים כי חפיפה זו משקפת בחלקה את ההשפעה של גנים חופפים וסיכון משותף לשתי ההפרעות יחדיו ASD ו-ADHD. ניתן לעשות הערכה מדוקדקת ואבחנות דיפרנציאליות בכלי ההערכה הרבים המוכרים המספקים תוצאו טובות להערכת ADHD. לאחרונה נתונים מ- RCT מבוקרים היטב מאשרים ברובם את התוצאות החיוביות בטיפול תרופתי עם מתילפנידאט (methylphenidate) וגואנפצין (Guanfacine). כמו כן יש אפשרויות לתרופות נוספות.
לסיכום, מאפיינים של ADHD בהפרעת ASD, זו הפרעה שכיחה הפוגעת קשה בתפקוד ומופיעה בשכיחות גדולה עם ASD. הערכה וטיפול יכולים להיות ברורים ובעלי השפעה חיובית משמעותית, אם מכירים בכך.
תגובתי: 
שלוש הערות, אלף, הקשר בין הפרעות קשב (ADHD) לאוטיזם (ASD) ידוע זה מכבר, המחקר לא מחדש דבר, פרט לחיזוק מחקרים קודמים; בית, גם אין חידוש בדבר ששילוב שתי ההפרעות של אוטיזם והפרעת קשב יחדיו בילד, מחמיר את הסמפטומים; גימל, הטיפול התרופתי אינו שונה מטיפול ב- ADHD, בתרופות המוכרות כיום לטיפול בהפרעות קשב, וזאת לפי מאפיינים אצל כל ילד בהיבט התנהגותי, רגשי ונפשי, וקשייו התפקודיים הביצועיים (כמטבן בשלוב טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי).
מניסיוני הקליני ציינתי וכתבתי כבר לפני כשלוש עשרה שנים על הקשר ההדוק בין ASD ל- ADHD והסימפטומים החופפים ביניהם. באותם הכינוסים של האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה לילד ולמתבגר כשהעליתי זאת בפניהם לא הבינו על מה אני מדבר, לקח להם עשר שנים להבין זאת… הסיבה לכך שמה שרואים בעבודה הקלינית באבחון עצמאי של אלפי ילדים, מתבגרים ובוגרים, לא רואים זאת מהר בבדיקת תיקים רפואיים.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s